Projeler

Sosyal Sorumluluk FaaliyetleriHastanemizde, sağlığın teşviki ve geliştirilmesi kapsamında planlanarak uygulanan sosyal sorumluluk programları şunlardır:

 •  Obezite Merkezi: Merkezimiz, Obezite Sorumlu Uzman Hekimi, Psikolog, Diyetisyen, Fizyoterapist, Sağlık Görevlisi ve Koordinatör ile hizmet vermektedir. Obezite Merkezine, beden kitle indeksi 30 (kg/m2) ve 18 yaş üzeri bireyler başvurabilmektedir.  Başvuran hastalarımızın toplam 6 aşamalı bir tedavi yöntemiyle kalıcı, bilinçli ve sürdürülebilir bir biçimde kilo kaybı sağlanmakta ve sağlıklı yaşam bilinci kazandırılması amaçlanmaktadır.
 •  Diyabet Eğitim Polikliniği: Muayenelerinde diyabet tanısı ya da şüphesi olan hastalar Diyabet Polikliniğine yönlendirilir. Hastalara, ilaçların kullanımı, diyabet hastalıkları hakkında bilgilendirme, insülin uygulama becerilerinin kazanılması, hipoglisemi-hiperglisemi esnasında hastanın müdahaleleri, koruyucu ayak bakım eğitimi, diyabet komplikasyonları, beslenme, insulin yeri enjeksiyon kontrolü ve tedavi uyumu ile ilgili eğitim verilir. Ayrıca, düzenli olarak Diyabet Okulu Programı düzenlenerek, katılım sağlayan ve programı tamamlayan hastalarımıza diploma verilir.
 •  Organ Bağışının Teşviki: Hastanemizde Organ Bağışı Birimi bulunmakta ve aktif olarak hizmet vermektedir. “Organ Bağışı Haftası” başta olmak üzere düzenli aralıklarla halkı bilgilendirme etkinlikleri düzenlenmekte ve organ bağışının teşvikine yönelik çalışmalar yapılmaktadır.
 • Anne Sütü İle Beslenmenin Teşviki – Relaktasyon Polikliniği: Hastanemiz, Bebek Dostu Hastane ve Anne Dostu Hastane ünvanlarına sahiptir. Anne/anne adayları, eş ve ailelerine hastanemizin pek çok alanında anne sütü ile ilgili eğitim ve bilgilendirme yapılmaktadır. (Poliklinik hizmetleri, Gebe Okulu, Kadın Doğum ve Çocuk Klinikleri, Relaktasyon Polikliniği).
 • Her Yeni Doğana Bir Fidan Uygulaması: Sağlık Müdürlüğümüz ile Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü arasında yapılan işbirliği protokolü çerçevesinde, hastanemizde dünyaya gelen her yenidoğan için çalışanlar ve ailelerin katılımıyla fidan dikimi gerçekleştirilmektedir. Ayrıca  her bebeğin ailesinin  üzerinde barkot bulunan sertifika takdim edilmekte, barkod ekrana okutulduğunda fidanın bulunduğu ormanın konumu da görülebilmektedir.
 •  HAYTAP Projesi: Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP)    ile hastanemiz arasında imzalanan protokol çerçevesinde, hastanemizdeki yiyecek artanlarını hijyen kuralları çerçevesinde sokak hayvanlarına  ulaştırılması sağlanmaktadır.
 •  Gebe Okulu: Alanında uzman eğitim almış Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzman hekimi sorumluluğunda ve sertifikalı ebe tarafından gebe okulu hizmeti verilmektedir. Gebe okulu açılması hakkındaki ilgili yönetmeliğe uygun fiziki şartlar sağlanmış olup, eğitim planı dahilinde teorik ve uygulamalı eğitimler verilmekte, eğitim programını bitiren anne adaylarına sertifika verilmektedir.
 • Sosyal Market Uygulaması: Hastanemiz içerisinde bulunan sosyal market alanında, hastalarımızın acil ihtiyacı olabilecek giyim ve kişisel hijyen malzemeleri (bebek bezi, kıyafetler, sabun, şampuan vb. hijyen malzemeleri) bağış yoluyla markete temin edilerek hastalara ulaştırılmaktadır. Sosyal market işleyişinden ilgili sosyal hizmet uzmanı görevlidir.
 •  Geriatri Atölyesi: Geriatri atölyesi uygulamasına dahil olacak yaşlı bireyler, öncelikle geriatri uzman hekimi tarafından kapsamlı geriatrik değerlendirmeden geçmektedir. Atölye çalışmasına katılması uygun görülen yaşlı bireyler bir plan dahilinde ergoterapi-fizyoterapi-psikolog-sosyal hizmet uzmanı ve diyetisyen seanslarına katılmaktadır.
 •  Manevi Destek Ekibi Hizmetleri: Yatarak tedavi gören tüm hastalar ile yakınlarına, talep edilmesi durumunda Eskişehir İl Müftülüğü’nden görevli olarak gelen konu ile ilgili eğitim almış personeller tarafından manevi destek verilmektedir.
 •  Palyatif Hasta ve Yakınlarına Psikolog Desteği: Palyatif servisinde yatan hastalar ile yakınlarına psikolojik destek verilmesi amacıyla görevlendirilmiş psikolog tarafından düzenli olarak görüşmeler yapılmaktadır.
 •  Hastane Okulu Uygulaması: Hastanemizde uzun süreli yatışı söz konusu olan çocuk hastaların ilköğretim seviyesindeki eğitimlerinin aksamaması için kurum içinde Hastane Okulu hizmet vermektedir. Hastane okulu 10 öğrenci alacak kapasitededir. Ayrıca ortaöğretim grubundaki yatan öğrenciler, görevli öğretmen tarafından her gün ziyaret edilmekte ve okuma kitabı önerilmektedir.

 

03 Mayıs 2024