Tıbbi Sosyal Hizmetler Birimi
29 Mayıs 2024


Tıbbi Sosyal Hizmet

Ayakta ya da yatarak tedavi gören hastaların tıbbi tedaviden etkili bir şekilde yararlanması, sosyal sağlığının korunması ve geliştirilmesi, tedavi sürecinde hastanın ailesi ve çevresi ile ilişkilerinin düzenlenmesi, tedavi sürecini etkileyen psiko-sosyal ve sosyo-ekonomik sorunların zamanında çözümlenerek sosyal işlevselliğini yeniden kazanması amacıyla yürütülen sosyal hizmet uygulamasıdır.

Sosyal Hizmet Uzmanı /Sosyal Çalışmacı

Hastaneye başvuran hastaların sorunlarını tespit eden, sorunlarıyla ilgili sosyal hizmet müdahalesini planlayan ve uygulayan üniversitelerin dört yıllık sosyal hizmet bölümlerinden mezun sağlık personelidir.

Tıbbi Sosyal Hizmet Birimi

Tıbbi sosyal hizmet uygulamalarının yürütüldüğü birimdir.

Sosyal Hizmet Birimi Müracaatçı Grubu

Kimsesiz, Terk Edilmiş ve Bakıma Muhtaç Hastalar

Engelli Hastalar

Yoksul Hastalar

Kimliksiz Hastalar

Sosyal Güvencesi Olmayan Hastalar

İkametine Nakli Konusunda Sıkıntı Yaşayan Hastalar

Tedaviye Uyum Sağlayamayan Hastalar

Ailesine Ulaşılamayan Hastalar

Aile İçi Şiddet Mağduru Hastalar

İhmal ve İstismara Uğramış Çocuk Hastalar

Mülteci ve Sığınmacı Hastalar

Ruh Sağlığı Bozulmuş Hastalar

Kronik Hastalar

Evde Bakıma İhtiyacı Olan Hastalar

Alkol ve Madde Bağımlısı Hastalar



Tıbbi Sosyal Hizmet Biriminde görev yapan sosyal çalışmacılar,

Birim Sorumlusu Sosyal Çalışmacı Feride PERAŞAN

Sosyal Çalışmacı Baran ŞENER

Sosyal Çalışmacı Sevda AYDENİZ

Sosyal Çalışmacı Ömer DOĞAN

Sosyal Çalışmacı Yakup SARI

*Telefon Numarası (0222)611 4000 Dahili 11125-11122

YGAP (Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi)’nde görev yapan sosyal çalışmacılar;

Sosyal Çalışmacı Emre KAHRİMAN

* YGAP Telefon İletişim (0222)611 4000 Dahili 50204



Sosyal Market Projesi


Eskişehir Şehir Hastanesi sosyal hizmet uzmanları olarak, kimsesiz, ihtiyaç sahibi ve yoksul hastalarımızın, hastanede bulundukları süreçte ihtiyaçları olan ürünleri ücretsiz temin edebilmeleri için başlattığımız sosyal market projesi 28.02.2019 tarihinde faaliyete geçirilmiştir. Bu projedeki amacımız ayaktan ya da yatarak tedavi görmekte olan kimsesiz, bakıma muhtaç, yaşlı, engelli, yoksul ya da trafik kazası nedeniyle ambulansla hastanemize getirilen acil ihtiyaç sahibi hastalar veya doğuma hazırlıksız gelen gebe hastalarımıza hizmet vermektir.

Sosyal markette bulunan pijama, terlik, iç çamaşırı, çorap, bebek bezi, kadın pedi, diş fırçası, diş macunu, şampuan, sabun, lif, tarak, tırnak makası, kıyafet, ayakkabı, mont, su vb. Ürünler, günüllü kişi ya da kurumlar tarafından bağış formu imzalıtalarak bağışlanmaktadır. Bu formlar sosyal hizmet biriminde dosyalanmaktadır.

İhtiyaç sahibi hastalar poliklinik ya da servislerdeki doktor ve hemşireler tarafından tespit edildikten sonra konsültasyon girilerek sosyal hizmet birimine bildirilmektedir. Hastaların nelere ihtiyaçları olduğu konsültasyon notunda görüldükten sonra, bu ürünler sosyal markette hazırlanmakta ve servis hemşireleri tarafından gönderilen taşıma personeline hastaya verilmesi için teslim edilmektedir. Sonrasında her hasta için atılan konsültasyona verilen tüm ürünler yazılarak sisteme kaydedilmektedir.

Sosyal Hizmet Birimi olarak bu projedeki asıl amacımız; tüketen değil paylaşan bir toplum olmamız gerektiğini hatırlatmaktır.

  • sosyal çalışmacılar_01092023.jpeg
  • sosyal market resimleri (1).jpg