Anne & Bebek

  

 Ülkemizde 2003 yılından bu yana uygulanmakta olan Sağlıkta Dönüşüm Programı'nda annelere özel önem verilmesi öncelikli konular arasında yer almıştır. Bu bağlamda Eskişehir Şehir Hastanemizde Gebe Okulunda doğum öncesi bakım ve danışmanlık hizmeti verilmektedir. Gebe ve yakınlarına ; doğum şekilleri, yapılacak tetkik ve müdahalelerin gebe açısından muhtemel yarar ve zararları konusunda bilgi verilmektedir. Hastanemiz açılışından bu yana Gebe Okuluna 600 e yakın gebe başvuru yapmış bunların 215 ine sertifika verilmiştir 

Dünya Sağlık Örgütünün tüm koşullar göz önüne alınarak belirlediği hedef sezaryan oranı %15’tir. Uluslararası Jinekoloji ve Obstetri Federasyonu (FİGO) sezaryeni isteğe bağlı olarak değil, tıbbi nedenlerle yapılması gerektiğini belirtmektedir. Bu çerçevede tıbbi nedenler dışında sezaryenlerin anne ve bebek sağlığına getirdiği ağır yükler göz önüne alındığında, endikasyon dışı sezaryenlerden kaçınılması önem arz etmektedir.Eskişehir Şehir Hastanemizin açılışından bu yana  10 aydaki toplam doğum sayısı  4890 , primer sezaryen oranı ortalaması ise % 15,1 olarak gerçekleşmiştir. Hedefimiz bu oranları sabit tutarak Anne ve Bebek Dostu Uygulamaları arttırmaktır. Hastanemizde  tek kişilik mahremiyete önem veren  ev ortami konforunda düzenlenmiş TDL ünitelerinde alanında uzman sağlık çalışanları ile hizmet verilmektedir.Doğum sonu Yenidoğan Anne Yanı birimimizde  annelerimize emzirme teknikleri ve yenidağan bakımı  eğitimleri verilmektedir.Emzirme ve laktasyon sürecinde problem yaşayan annelerimize ise Relaktasyon Polikliniğimizde hizmet verilmektedir. Bu bağlamda Relaktasyon polikliniğimizde 10 ayda 472 kişi hizmet almıştır. Bebeği tıbbi gerekliliklerle yenidoğan yoğun bakıma alınmış annelerimizi süt oluşumunu ve emzirmeyi desteklemek anne bebek birlikteliğini sağlamak amacıyla hastanemiz bünyesinde Anne Misafirhanesi mevcuttur.

-Gebe Okulu
-Anne Misafirhanesi
-Relaktasyon Polikliniği
-TDL
-Doğum İstatistikleri
-Anne Dostu Hastane
-Bebek Dostu Hastane

Anne Dostu Hastane

Eskisehir Şehir Hastanemizde Bakanlığımız tarafından 03-04 Kasım 2019 da yapilan Anne Dostu Hastane  değerlendirmesinde gösterilmiş olan  başarılı anne dostu hastane  uygulamalar nedeni ile ‘’ANNE DOSTU HASTANE‘’  unvanına layık görülmüştür.


Anne, Bebek ve aile dostu olan "Anne Dostu Hastane" programı ile; 
anne sağlığı hizmetlerinin niteliğini ve niceliğini artırarak anne adaylarının güvenli, kaliteli doğum hizmetine ulaşmalarını sağlamak amaçlanmıştır.

-Doğumlarımız 
;

-Ev konseptinde hazırlanmış tek kişilik odalarımızda,

-Normal doğuma özendirilerek
-Yanında uygun görülen bir  refakatçi eşliğinde,
-Mahremiyete özen gösterilerek
-Yatağa bağlı kalmadan , 
hareket özgürlüğü sağlanarak,
-Müdahale oranlarını azaltıp, rutin uygulamalardan uzak durarak, yaptırılmaktadır.

Anne Dostu Hastane Programımız


annedostu_03022022.jpg

  • annedostu_14022020_2.jpg

22 Aralık 2022